Lektoři

Přehled lektorů

Martina Adamcová

O mně Na ústředí „šéfuje“ týmu Revize stezky pro skauty a skautky. Vedla oddíl skautek v Kostelci nad Orlicí a nyní příležitostně pomáhá v pražských Modřanech. Ráda si povídá nejen o skautingu a usrkává kávu, nejlépe najednou.
Programové bloky
 • Jak pracovat se skautskou stezkou - Jak vlastně funguje skautská stezka? A jak s ní v oddíle pracovat?
 • Představení nové stezky - Zajímá vás, jak bude vypadat skautská stezka po revizi? Jaké jsou změny, co zůstavá a hlavně jak s ní začít pracovat?

Mária Balogová

O mně Sme sestry, Majka a Slávka. Pochádzame z Varhaňoviec neďaleko Košíc, kde sa aj aktívne venujeme rozvoju rómskeho skautingu. Organizujeme víkendové akcie, ale aj letné tábory či vzdelávačky. Snažíme sa, aby mládež z rómskej komunity zmysluplne využívala svoj voľný čas a rozvíjala sa.
Programové bloky
 • Slovenský rómský skauting - Počas prednášky účastníkom ukážeme, aké boli začiatka Rómskeho skautingu na Slovensku a ako funguje v súčastnosti. Porozprávame aj o rómskej kultúre.

Slávka Balogová

O mně Sme sestry, Majka a Slávka. Pochádzame z Varhaňoviec neďaleko Košíc, kde sa aj aktívne venujeme rozvoju rómskeho skautingu. Organizujeme víkendové akcie, ale aj letné tábory či vzdelávačky. Snažíme sa, aby mládež z rómskej komunity zmysluplne využívala svoj voľný čas a rozvíjala sa.
Programové bloky
 • Slovenský rómský skauting - Počas prednášky účastníkom ukážeme, aké boli začiatka Rómskeho skautingu na Slovensku a ako funguje v súčastnosti. Porozprávame aj o rómskej kultúre.

Propití básníci

O mně Propití Básníci jsou jednočlenné básnické uskupení, které si klade za cíl pozvednout atraktivitu moderní poezie všedního dne - srozumitelných rýmovaných básní, které není třeba dlouze luštit. Od toho jsou tady totiž křížovky.
Programové bloky
 • Minizvěrstvo z nitra - básnické čtení - Minizvěrstvo z nitra jsou různorodé pocity, co se ukrývají, volně prohánějí a vzájemně požírají uvnitř každého z nás...

Kristýna Baumová

Programové bloky
 • Duše skauta a skautky aneb psychologie vývoje holek a kluků 11-15 let - Odejdete s informacemi o tom, co je pro prožívání a chování mladých lidí v dané výchovné kategorii typické, čím procházejí, co je těší a co trápí a jak...
 • Duše rovera a rangers aneb psychologie vývoje mladých mužů a žen 16-20 let - Odejdete s informacemi o tom, co je pro prožívání a chování mladých lidí v daném věku typické, čím procházejí, co je těší a co trápí a jak s tím...

Ondřej Belánský

Programové bloky
 • Na kytaru s Ondrou Belánským - Večer prostor kolínského SI bude patřit kytaře a zpívání. Ondra to všechno začne a potáhne, ale jsi víc než zván si vzít vlastní kytaru a přidat se :-)

Adéla Bergmanová

O mně Přemýšlím o podstatě věcí. Snažím se chápat, jak vše funguje, abych to mohla začít lépe používat. Řídím se nesmírnou moudrostí Feng Shui, hledám harmonii, rovnováhu a krásu v obyčejných věcech. Umím pojmenovat své cíle a přání, cestu za nimi si užívám. Nalézám své flow. Pokud znám své cíle, uspěji, vím, kam směřuji. Nejvíce mi je blízka tato definice úspěchu podle Earla Nightingale - "Jsme produktem svých myšlenek." To je základ všeho! Opravdu :-). Při studiích na vysoké škole (Andragogika, Kulturní antropologie, Pedagogická způsobilost) se můj okruh zájmu rozšířil o vzdělávání dospělých, motivaci druhých a koučink. Protože se svým zájmům chci věnovat erudovaně, udělala jsem si rekvalifikaci, která splňuje standardy dané MŠMT (Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy) a jsem nyní "profesionální kouč". Dále svým vzděláním splňuji standardy ICF (International Coach Federation). Mezinárodní federace koučů je dnes nejrespektovanější organizace v koučovací profesi po celém světe. Nyní se soustředím na získání mezinárodní certifikace ACC (Associate Certified Coach). Při koučování dodržuji Etický kodex kouče. Spokojenost mých klientů je pro mě skutečnou hodnotou, proto jsem se rozhodla rozšířit své obzory. Delší dobu jsem se zajímala o vědění východní medicíny a o taoismus. To mě přivedlo k Feng Shui, které napomáhá k pochopení rytmu přírody, vede k návratu k přírodě, k pochopení života takového, jaký je. Díky pilnému ročnímu studiu jsem "odborný poradce Feng Shui". To mi dává do života neuvěřitelný rozhled, který předávám i svým klientům. Mým elementem je země, proto miluji všechny hory, kopce a pohoří. Dávají mi rozhled, sílu, jsou monumentální, zažily toho tolik a nic je nezničilo. Stabilizují mě a dobíjí mě energií.
Programové bloky
 • Koučink zóna - dopoledne - Máte problém, který potřebujete vyřešit? Nebo cíl, kterého ne a ne dosáhnout? Vyzkoušejte koučovací sezení v délce 45 minut zdarma.
 • Koučink zóna - odpoledne - Máte problém, který potřebujete vyřešit? Nebo cíl, kterého ne a ne dosáhnout? Vyzkoušejte koučovací sezení v délce 45 minut zdarma.

Erika Bezdíčková

O mně Narodila se do rodiny Arnolda a Alice Kellermannových jako mladší dcera svého otce a jediná dcera matky, se kterou se ovdovělý otec oženil po smrti své první ženy. V r. 1944 byla rodina v rámci rasových zákonů odsunuta do Osvětimi, kde zahynuli oba rodiče i většina širší rodiny. Po přesunech do dalších pracovních táborů v Německu utekla mladá dívka z pochodu smrti a po válce se mnoho měsíců bezprizorná toulala Evropou. Nakonec se jako šestnáctiletá vdala (v roce 1948) a měla dvě děti. Po rozvodu musela dlouhá léta bojovat o svého prvního syna, kterého jí manžel, dobře postavený komunista, odebral. V padesátých letech jako osamělá matka pracovala v Československém rozhlase v Praze. Po druhém sňatku odešla do Loun, kde působila jako redaktorka okresního vysílání rozhlasu po drátě. Narodilo se jí třetí dítě, ale také toto manželství skončilo rozvodem. Začátkem šedesátých let přišla do Brna, kde se v podniku Brněnské výstavy a veletrhy stala cizojazyčnou korespondentkou, pak redaktorkou a nakonec zde vedla tiskové středisko pro zahraniční novináře. Na počátku normalizace musela z BVV odejít. Po dlouhých peripetiích našla místo v Technických novinách v Bratislavě, kde jako redaktorka psala o vědě a technice z Čech a Moravy až do roku 1989. Zároveň různě překládala, dosud příležitostně simultánně tlumočí z němčiny a maďarštiny. V roce 1973se znovu provdala a žije v Brně.
Programové bloky
 • Moje dlouhé mlčení - beseda s Erikou Bezdíčkovou, pamětnicí holocaustu - Beseda s pamětnicí holocaustu s paní Erikou Bezdíčkovou spojená s projekcí dokumentárního filmu z cyklu ČT Neznámí hrdinové.

Jan Bláha (Bill)

Programové bloky
 • Výchovné nástroje pro rovery a rangers - Představení nástrojů roverského programu a jejich možností. Seznámení se s tím, proč vypadají tak, jak vypadají a jak je můžu ovlivnit.

The Kingsize Boogiemen

O mně Kapela The Kingsize Boogiemen vznikla v roce, jehožpřesné číselné označení si již žádný z členů přesně nepa-matuje. Je to totiž seskupení drzých, ba vyzývavých týpků,jejichž smysl pro konzumaci kdečeho, spojený s mnohýmivýtržnostmi nejtrestuhodnějšího rázu, nezná mezí. Říkají, že hrají blues… Pche! Co takový Mady Vótrs či BikVoltr Hortn, Voltr Džejkops alias Lidl Voltr, Džimi Hendriksalias Džimi Tulipán, Džon Lí Hukr alias Neznám noty, neznámtext, hraju blues!, Stýv Rej Vón alias Letec, Vilí Diksn aliasHučikučimen, co tito pánové na to? Nic… Všichni jsou mrtví.
Programové bloky
 • Koncert: The Kingsize Boogiemen - Hudební závěr sobotního večera obstará řízná a zkušená bluesrocková formace!

Vůně Borovic

O mně Tahle sranda vznikla při prvních nesmělých nádeších roku 2018 a věnuje se plnění dětských snů Bětky ‘Kvíčaly’ Dudové a Báry ‘Bagu’ Kučerové. Kvalitní kytarové zpracování méně či více naivních dívčích písní a přízeň fanynek zajišťuje třetí zakládající člen Zdeněk Fiala. Uvedené trio zvládá základní obsluhu celkem 4 nástrojů najednou, a to kytary, cajonu, houslí a foukací harmoniky. To však nestačilo a po 2 měsících si holky nabrnkly ještě klarinetistu (a Kvíčaly dlouholetého skautského vedoucího Vojtu Novotného), kterému dámská část kapely moc nedovoluje hrát na klarinet, protože SÁGO. No a v září 2018 se konečně přidal božský kontrabasista Honza Čech z kolínského smyčcového orchestru Archi, do nějž kdysi chodila Bagu. Proč toilet-folk? Několik prvních zkoušek uskupení se událo na záchodcích ve Skautském institutu na Staromáku. Je tam skvělá akustika a hlavně je nemusíte rezervovat:) Název žánru má však i další rozměr, který možná pochopíte, až uslyšíte příslušné písně. Proč borovice? Kvíčala miluje borovice a jejich vůni natolik, že jim věnovala celý song, což zbytek kapely nadšeně kvituje. Kdo ze skautů a trampíků by také tu jejich nasládlou opojnost nemiloval, že? Díky svým uklidňujícím a očistným účinkům se toto aroma, ať už jako WC blok či osvěžovač vzduchu, skvěle hodí na toaletu - stejně jako hudební produkce Vůně borovic:)
Programové bloky
 • Koncert: Vůně borovic - Koncert toilet-folkové kapely jen pro tebe :-)

Kristýna Bubníková (Týnka)

O mně Jsem studentka Pedagogiky a Psychologie, která velkou část svého života zapáleně (a někdy ne zas tolik zapáleně) věnuje skautingu a vždy se nadšeně vrhne do jakékoli hry.
Programové bloky
 • (Ne)odborka - Jsi odvážný? Chceš poznat svůj skrytý talent a rozvíjet své netušené schopnosti? Přijď na můj program!
 • Úvodní hra

Lenka Dlabolová Jeníkovská (Ufína)

O mně Vzděláním speciální pedagožka, profesí terapeutka a skautská vzdělavatelka.
Programové bloky
 • Vyhoření - Seznámíme se s riziky vyhoření a jeho specifiky v dobrovolnické činnosti. Jak poznat, že se blíží krize? Jak jí předejít?

David Fiedler (Fido)

O mně Jsem skaut z Plzně a dlouhodobě se věnuji skautské výchovné kategorii. Vedl jsem družinu, 28. oddíl Vločka a šest let i přípravu programu pro skauty a skautky z Vločky. Nyní se věnuji skautskému programu v rámci Skautského odboru.
Programové bloky
 • Výkop ke strategickému tématu Družinový systém - Používáte v oddíle družinový systém? Kolik máte družin? Proč ano, proč ne?
 • Plánování pro skautskou kategorii - Jak na plánování programu pro skautskou kategorii?

Nora Fridrichová

O mně Nora Fridrichová je česká televizní novinářka, reportérka a moderátorka. Roku 1996 odmaturovala na pardubickém gymnáziu, nicméně ještě předtím pracovala jako moderátorka v pořadí druhém soukromém pardubickém Rádiu Panag. Po studiích žurnalistiky na Karlově univerzitě dále studovala v Londýně na Londýnské univerzitě. Od roku 1998 pracuje v celostátních televizních stanicích, kde je známa jako výrazná televizní novinářka, reportérka a moderátorka. Začínala na TV Nova, od roku 2000 je pracovnicí České televize. V ČT připravuje pravidelný týdenní publicistický pořad 168 hodin, který je vysílán na ČT1 každý týden v neděli večer. Je jednou ze spolumoderátorek pořadu Tah dámou. V roce 2011 jí byla udělena Novinářská křepelka za rok 2010, pro novináře do 33 let, ocenění získala především za „výjimečné moderátorské schopnosti, kompetenci a vtip.“
Programové bloky
 • Nora Fridrichová: Češi v éře dezinformací - Nora Fridrichová z ČT si s námi přijede povídat o tom, jací jsou Češi a jak na ně působí fake news.

Petra Frühbauerová

O mně Jako pedagožka a jako člověk zejména se zajímám o vztahy, které utváříme s druhými. A to ať už jsou jimi naši nejbližší, rodina, kamarádi, lidé v komunitě, městě, ale i lidé z druhého konce světa. Jakým způsobem se v těchto vztazích nakládá s mocí, jak se pracuje, jak se řeší konflikty - věřím, že právě porozumění tomu nám může pomoci řešit problémy každodenní i celospolečenské. Působím v organizaci NaZemi jako lektorka kurzů kritického myšlení a programů globálního vzdělávání a jsem členkou odboru Junáka věnujícího se našemu vztahu ke světu - Skauti na Zemi.
Programové bloky
 • Kritické myšlení a globální témata - Účastníci a účastnice si na vlastní kůži vyzkouší, jaké to je účastnit se programu, který je veden metodami kritického myšlení.

Magdaléna Gabrielová (Majda)

Programové bloky
 • Jak si být jistější v první pomoci a jak ji dětem přiblížit - Program pro všechny, kteří si chtějí osvěžit první pomoc a zjistit, jak je možné ji přiblížit i mladším členům oddílu skrz odborku zdravotník.

Petr Havlík

O mně Polovinu svého života jsem prožil v minulém režimu a tu druhou v současném. Můj vztah ke komunistickému zřízení byl dán již tím, že můj strýc Ing. Josef Herl byl jedním z prvních politických vězňů po únoru 1948. Jako mladý nekomunistický poslanec parlamentu organizoval pochod studentů za prezidentem Benešem. Byl odsouzen na doživotí a z nejtěžších žalářů se vrátil až po amnestii v roce 1960 se silně podlomeným zdravím. Teta, která původně učila angličtinu na gymnáziu, skončila jako jeřábnice v ČKD. Tento osud poznamenal celou naší rodinu. Já sám jsem byl organizován ve skautu v letech 1968-1971, kdy byla naše činnost nedobrovolně ukončena. Původní profesí jsem pedagog. Po listopadu 1989 jsem se stal mluvčím Občanského fóra. Řídil jsem krajské centrum OF v Ostravě, byl jsem členem republikového vedení OF a také krajským volebním manažerem. Jako lídra kampaně jsem z Prahy vyfasoval Václava Klause. Poté jsem se politického života účastnil jako člen jedné z demokratických politických stran a pomáhal jsem při volebních kampaních v ČR i zahraničí. Vydal jsem čtyři knihy a publikoval jsem množství textů v online i tištěných periodicích. V současné době podnikám. "Není důležité vždy a za všech okolností vyhrát, nejdůležitější je nedat se, nenechat se semlít. Rozhodující není to, kam až vystoupáme, ale to, kam až se odrazíme poté, co padneme na pomyslné dno."
Programové bloky
 • Beseda: Tváří v tvář ideálům skautingu - Ondřej Vetchý, Petr Havlík a Miroslav Paleček. Herec, bývalý politik a muzikant se postaví tváří v tvář ideálům skautingu. Obstojí v jejich očích i v roce 2019?

Ludmila Hobzová (Lída)

O mně Řadu let pracuji v Kanceláři ústředí Junáka a zároveň jsem šéfovou persoodboru. Podílím se na vzniku některých celostátních akcí (Valných sněmů, HelpDesků pro střediskové rady atp.) a přednáším o skautské personalistice. Podílela se na založení VLK Oikos a několik let jsem jej vedla, dlouhodobě působím na Instruktorské lesní škole Collegium. Má tři rozverná dítka a bydlí u lesa v malé vísce za Berounem.
Programové bloky
 • Skautská personalistika - Jak se vám daří dělit se o úkoly ve vedení? Co pomáhá dobré vzájemné spolupráci? Znáte Cyklus dobrovolníka?

Jakub Holobrádek (Učeň)

O mně Bývalý vůdce oddílu. Zástupce šéfredaktora časopisu Skauting. Instruktor na Lesních kurzech Velká Morava. Toho času na Erasmu ve Vídni.
Programové bloky
 • Družinový systém - co to je a jak funguje - Zajímá tě, co vše se skrývá pod pojmem družinový systém a chceš získat základní přehled o tom, ja vypadá a jak ho využít v oddílové činnosti?
 • Družinový systém (pokročilý) - Jaké přínosy má družinový systém pro členy, rádce, vedení, oddíl? V čem se liší jeho fungování u jednotlivých věkových kategorií?

Michal Holobrádek (Majkl)

O mně Studuju na VUT v Brně. Pomáhal jsem rozjíždět rovering v našem Břeclavském středisku, kde momentálně roverský kmen vedu 3. rokem. Jsem členem Roverského odboru Junáka, ve kterém mám na starosti Projekty a Výzvy a taky Roverské akce. V rámci Strategie 2022 a jejího tématu "Podpora roverské výchovné kategorie" je garantem projektů "Podpora vzniku nových roverských kmenů a "Roverská vzdělávací nástavba nad ČLK a VLK". Reprezentuju ČR v softballu :)
Programové bloky
 • Must know při zakládání roverského kmene - Během programu se společně zaměříme na základní kroky, na které je důležité myslet při rozjíždění Roverského kmene ve středisku.

Marek Hučín (Párek)

Programové bloky
 • Entomologická vycházka - Hmyzí safari v terénu + metodický workshop ve škole

Michal Janata (Kalich)

O mně Už několik let dělám v Infoodboru. Starám se o Google služby a dělám pro ně podporu. Dále řeším podporu pro skautské WordPress weby na Lebedě.
Programové bloky
 • G Suite - Seminář je zaměřen na představení nástrojů a služeb Google, které jsou bezplatně skautskám a skautům dostupné.
 • Odborka Fotograf - Budou se procházet některé body odbory fotografa. Hlavně praktická příprava pro plnění odborky. ...

Ondřej Kabelka

Programové bloky
 • Odborky - Představení skautských odborek a systému, jak fungují. Tipy, jak s odborkami začít pracovat v oddílech.
 • Odborky v kmeni roverů a rangers - Sdílení dobré praxe i s těmi, co ji nemají.

Jana Karaová (Kulda)

Programové bloky
 • Vlčci a světýlka - Program představí probíhající revizi vlčků a světýlek.
 • Odborky - Představení skautských odborek a systému, jak fungují. Tipy, jak s odborkami začít pracovat v oddílech.
 • Buď připraven na vodu - Příprava vodácké akce a zajištění bezpečnosti na vodě.

Jana Karasová

Programové bloky
 • Tábor bez odpadu - Konec tábora, opouštíte tábořiště, na kterém zůstávají jen čtverce vybledlé trávy po stanech, nakládáte poslední věc...
 • Zero waste pro začátečníky - Průměrný Čech či Češka vyprodukují každý rok téměř 350 kilogramů komunálního odpadu. Můžeme se to naučit změnit!

Helena Kernerová (Helča)

Programové bloky
 • Jak si být jistější v první pomoci a jak ji dětem přiblížit - Program pro všechny, kteří si chtějí osvěžit první pomoc a zjistit, jak je možné ji přiblížit i mladším členům oddílu skrz odborku zdravotník.

Táňa Klementová

O mně Její specializací jsou církve a náboženské organizace v občanském sektoru, křesťanské spolky v 19. a 20. století, židovské náboženské obce a židovské spolky v 19. a 20. století. Na Elixír přijede moderovat besedu s Erikou Bezdíčkovou.
Programové bloky
 • Moje dlouhé mlčení - beseda s Erikou Bezdíčkovou, pamětnicí holocaustu - Beseda s pamětnicí holocaustu s paní Erikou Bezdíčkovou spojená s projekcí dokumentárního filmu z cyklu ČT Neznámí hrdinové.

Josefína Knolová

O mně Studuji v Brně na FSS Politologii a Mezinárodní vztahy. Jsem z Prahy, kde pořád trávím velkou část týdne, takže hodně času trávím ve vlaku, což mám ale ráda. Ráda čtu, ale složitě si na to hledám čas, potom taky fotím a hraju s naší skromnou kapelou. Potrpím si na kvalitní kávě, jídle, plzeňském pivě a dobré hudbě.
Programové bloky
 • Ranní dávka chemtrails, fake news a konspiračních teorií - Zvol si info dělá osvětu v mediální gramotnosti už nějaký ten pátek. V přednáško/workshopu se podíváme na to, co to jsou fake news, konspirace, jak se šíří...

Jiří Kolář (Rys)

O mně Vzděláním jsem estetik (maturita), pedagog (PedF UK) a katolický teolog (KTF UK). Živím se jako DTP grafik a učitel (předtím také jako umělecký truhlář, řeholník i ubytovatel bezdomovců…). Skautskou „kariéru“ (tj. vlče 1974 až vedoucí oddílu 1987) jsem udělal v 5. pražském oddíle. Na začátku devadesátých let jsem pak začal pracovat i v Odboru duchovní výchovy Junáka (tvorba Liliového kříže atd.) a v ELŠ. V současné době působím jako instruktor a vůdce lesní školy Protos. Dále přednáším na čekatelských a vůdcovských kurzech (myšlenkové základy skautingu, pedagogiku a psychologii) i na rádcovských kurzech. V ODV mám na starosti především koordinaci skautského duchovně zaměřeného kurzu "4kurz" a vzdělávacího setkání "Trignis". Dále pomáhám při tvorbě duchovních odborek, nového Liliového kříže atd.
Programové bloky
 • Jak na (nejen) první skautský princip - Odbor duchovní výchovy ti přiblíží tři skautské principy

Magdalena Konečná

O mně Od malička kreslím všechno možné. Někdy před pěti lety jsem se začala intenzivně věnovat písmu - jeho kreslení, navrhování abeced a především jeho využití v grafickém designu. Ikdyž jsem obvykle od rána do večera ponořená v inkoustu, mimo to taky ráda vařím a cestuji.
Programové bloky
 • Workshop písma - Čeká nás společný workshop, kde se zblízka podíváme na písmo - jeho druhy, užití a především samotné kreslení.

Anna Králová

O mně Jsme dvě spolužačky z gymplu, momentálně již přesídlené na Moravu za studiem, nicméně původem (a srdcem) z okolí Kolína. O háčkopletacím kroužku jsme snily několik středoškolských let, protože věříme, že dělat něco rukama je jedna z nejlepších terapií. A když při tom vzniká navíc něco krásného, je z toho dvakrát tolik radosti.
Programové bloky
 • Háčkopletení - Komunikativně terapeutická kreativní dílna! Přijďte se naučit základy háčkování a pletení, sdílet tipy a triky a zklidnit roztěkanou mysl.

Nina Krausová

O mně Jmenuji se Nina ale nemám ráda, když mi někdo říká Nino. Studuji žurnalistiku a politologii na FSS a pracuji v České televizi. Od malička jsem pionýrka a to je přesně to, co dělám nejradši. Děti, příroda a hry. A pokud zrovna nejsem pod stanem v lese, pravděpodobně mě najdete na fesťáku, doma u seriálů nebo ve vietnamské restauraci s letním závitkem v ruce.
Programové bloky
 • Ranní dávka chemtrails, fake news a konspiračních teorií - Zvol si info dělá osvětu v mediální gramotnosti už nějaký ten pátek. V přednáško/workshopu se podíváme na to, co to jsou fake news, konspirace, jak se šíří...

Martin Křivánek (Set)

Programové bloky
 • Jak na porady - Přijď se nechat inspirovat, jaké techniky a metody fungují na poradách jinde a přijď třeba i sdílet, co funguje u vás.

Šárka Kučerová

O mně Mgr. Šárka Kučerová psycholožka, garant Projektu sebedůvěry Dove a lektorka osobního rozvoje se soukromou praxí, která se zejména věnuje tématům sebepřijetí a sebeúcty.
Programové bloky
 • Projekt sebedůvěry - Víte, že tři čtvrtiny náctiletých nejsou spokojené se svým tělem nebo trpí nezdravě nízkou sebedůvěrou?

David Kupr (Pecka)

O mně Dokončuji studium pedagogiky a pracuji v Brně na ZŠ. Dlouhé roky jsem byl vedoucím u vlčátek.
Programové bloky
 • Duše světlušky a vlčete - Program představí specifika této kategorie z pohledu vývojové psychologie a vytvoří prostor pro sdílení dobré praxe v oddílech.
 • Celoroční plán světlušek a vlčat vrcholící táborem - Jak naplánovat celý skautský rok, aby to do sebe na táboře vše zaklaplo? Na co nezapomenout a co nám k tomu může pomoct?

Ondřej Letocha

O mně Jsem členem Skautského odboru - SKABORu, výchovným zpravodajem okresu, na středisku dělám revizora a rodnému oddílu občas vařím na táboře.
Programové bloky
 • Novinky v rádcovském vzdělávání - Představení vznikajících kompetencí rádců a rádkyň. Diskuze nad formou, obsahem a použitím metodiky rádcovského vzdělávání, která se začíná tvořit.

Lukáš Linhart

O mně Já i Renata jsme zaměstnanci Správy Národního parku Šumava a pracujeme na rozsáhlém projektu revitalizací rašelinišť, podmáčených luk, říčních niv a dalších mokřadů na území našeho největšího NP. Snažíme se, aby zdejší krajina byla schopná zadržovat vodu, snižovat tak dopady sucha, zmírňovat klimatickou změnu a k tomu všemu navracet prostředí vzácných a často reliktních druhů. Jak? Přijďte si nás poslechnout.
Programové bloky
 • Vracíme vodu krajině - Přednáška má informovat o obnově mokřadů na Šumavě a vysvětlit, proč je navracení vody do krajiny stěžejní pro budoucí vývoj nejen přírody, ale rovněž...

Eva Malířová

O mně Jsem Dajda z brněnské 70., toho času z kmene dospělých Stofka. Jako správná Pruťačka věřím v sílu spojených prutů. Ve své práci hledám, jak se propojovat se přes rozdíly a vzdálenosti, abychom mohli nacházet řešení globálních problémů. A to skrz globální vzdělávání, mediace konfliktů a kurzy kritického myšlení a nenásilné komunikace. Podílela jsem se na projektu Skauti na Zemi.
Programové bloky
 • SDG´s: Cíle udržitelného rozvoje a jak s nimi v oddíle - Slyšeli jste o udržitelném rozvoji a jeho cílech, které si OSN stanovila? Chcete se dozvědět, jak se s nimi dá pracovat v oddíle?
 • Participace: jak posilovat vliv členů a členek na chod oddílu - Skauting učí zážitkem. Může to být zážitek demokracie a aktivního občanství, když budeme postupně navyšovat množství toho, co mohou děti utvářet a ovlivňovat.

Ivana Martinková (Ifanka)

Programové bloky
 • Roverská výchovná metoda - Vydejme se za prvotní porozumění jednotlivých bodů SVM a ukažme si ji mimo jiné v běžném dění vašeho oddílu/kmene.

Šárka Matoušková

O mně Jsem absolventka kolínského gymnázia, momentálně studující v Brně, kterou baví tvořit rukama i hlavou, zaznamenávat život všemi možnými prostředky a sdílet radost z každodenních neobvyklostí.
Programové bloky
 • Háčkopletení - Komunikativně terapeutická kreativní dílna! Přijďte se naučit základy háčkování a pletení, sdílet tipy a triky a zklidnit roztěkanou mysl.
 • Vazba skicáku - Také vám doma zbývá spousta nepoužitých listů papíru ze starých sešitů?
 • Scrapbooková a kolážová dílna - Co s prázdnými bloky a skicáky? Pojďme přenést nepořádek v hlavě na papír a vytvořit tím něco nečekaného. Hravá dílna pro uvolnění těla i mysli.

Jan Mesl (Mýval)

Programové bloky
 • SkautIS pomáhá vést oddíl - Během programu si představíme základní části skautISu a jeho možné využití v oddílové činnosti.

Kristýna Mocová

O mně Studentka architektury Fakulty umění a architektury v Liberci, jedna ze zakladatelů studenského festivalu Kolínský Majáles.
Programové bloky
 • Sociální architektura - Můžeme vlastnit prostor? Nechceme jej spíše sdílet a pěstovat s ostatními? Žijeme v době nonstop sociální interakce, která ale...

Martin Modrák (Orel)

Programové bloky
 • Jak (sebe)rozvíjet oddílovou radu aneb Všichni jsme roveři - Je vedení oddílu jedna z forem roveringu? Co potřebuji pro svůj rozvoj? Co mi oddíl naplňuje a co ne? Jak mohu sobě i zbytku vedení dát možnost se dál rozvíjet?

Martin Němec (Ben)

O mně Jsem jedním z organizátorů letošního Elixíru, kde mám na starosti web a registraci členů. Mimo Elixír jsem členem Infoodboru, kde se věnuji podpoře akcí pro využití Skautského rezervačního systému (SRS), na kterém běží i web Elixíru. Jako člen organizačních týmů či servistýmů se podílím na celostátních akcích typu Poradní skála, Elixír, ... Tvorbě webů se věnuji již 18 let (až na pár výjimek čistě skautských), ale nejsem programátor. Dříve jsem 5 let na vůdcovském kurzu přednášel hospodaření, byl jsem členem střediskové i okresní revizní komise a hospodářem střediska (ale hospodaření se skautsky už 10 let nevěnuji). Skautem jsem se stal až v 19 letech a prošel si mnoha funkcemi a činnostmi od družiny až po ústředí kromě krajské. Civilně jsem vystudovaný ekonom a živí mě Excel v krajské veřejné osobní dopravě a aktuálně studuji Řízení a rozvoj regionální turistiky. Momentálně nejsem členem Junáka, ale dělám pro něj spoustu věcí jako dobrovolník.
Programové bloky
 • Registrace - Registrace účastníků probíhá v budově Gymnázia Kolín. Možno přijít již od 17 hodin.
 • Komentovaná prohlídka města - Chcete poznat město, v kterém se letošní Elixír pořádá? Projdeme si nejzajímavější místa Kolína a povíme si něco málo o jejich historii.
 • Jak na skautský web - Cílem programu není zkoumat technické řešení tvorby webu (okrajově si jedno představíme ke konci), ale zaměřit se na skutečné problémy skautských webů.

Lukáš Neuheisl

Programové bloky
 • Jak zapojit děti do propagace oddílu - Ukážeme si základní možnosti, jak zapojit starší skauty a skautky v oddílu do digitální komunikace a autentické propagace oddílu navenek.
 • Jak lépe pracovat se Skautským vizuálním stylem - Za dobu používání Skautského vizuálního stylu se objevilo několik špatných návyků, mýtů a chyb, kterých se skautští grafici (často nevědomky) dopouští...

Jitka Oktábcová

Programové bloky
 • Cestuj a pomáhej - Budeme se bavit o možnostech dobrovoničení v zahraničí. Přijďte načerpat inspiraci či sdílet zkušenosti, které s dobrovolničením za hranicemi máte :)

Jana Onderková

O mně Jana je zkušený lektor, mentor a kouč s ACC certifikací Mezinárodní federace koučů. Svými zkušenostmi podporuje ty, kteří se chtějí rozvíjet. Předává jim své know-how, aby uměli aktivně utvářet svůj život tak, aby byl podle jejich představ.
Programové bloky
 • Mentoring jako přirozená věc ve skautingu - Nejste si jisti, jak aktivně předávat někomu své zkušenosti a know-how? Nebo naopak, jak se k nim dostat, když se zdá, že jste na to sami?
 • Visionboard jako nástroj ujasnění strategie oddílu - Máte zájem vyzkoušet si týmový koučink? Připravit si strategii oddílu na následující rok formou visionboardu? Přijďte v počtu 3 - 5 lidí z jednoho oddílu.
 • Koučink zóna - odpoledne - Máte problém, který potřebujete vyřešit? Nebo cíl, kterého ne a ne dosáhnout? Vyzkoušejte koučovací sezení v délce 45 minut zdarma.

Šárka Osuská (Shaya)

Programové bloky
 • Na jaké velké akce mohu vyjet? - Aktuální přehled zahraničních akcí, kam je možné vycestovat sám nebo s oddílem.

Miroslav Paleček

O mně Miroslav Paleček je český folkový písničkář. Je známý především z folkového dua Miroslav Paleček a Michael Janík, jako bývalý člen divadla Semafor a písničkář, spolupracující se zpívajícím právníkem Ivo Jahelkou. S Michaelem Janíkem se seznámil na soutěži Talent 1967.
Programové bloky
 • Beseda: Tváří v tvář ideálům skautingu - Ondřej Vetchý, Petr Havlík a Miroslav Paleček. Herec, bývalý politik a muzikant se postaví tváří v tvář ideálům skautingu. Obstojí v jejich očích i v roce 2019?

Kateřina Parvonič (Káča)

Programové bloky
 • Jak v oddíle individualizovat - Nevíte, jak stíhat stezku, když každý dělá něco jiného? Zajímá vás, jak podchytit všechny děti, které přijdou do oddílu? Chcete se...

Ondřej Pilecký (Lung)

O mně Skaut, biomedicínský vývojář a anarchistický bohém. Aktuálně vedu 1. letecký kmen rozprostřený po celé republice. Rád tančím, sjíždím skautské akce všeho druhu a spím.
Programové bloky
 • Odborky - Představení skautských odborek a systému, jak fungují. Tipy, jak s odborkami začít pracovat v oddílech.
 • Odborky v kmeni roverů a rangers - Sdílení dobré praxe i s těmi, co ji nemají.

Renata Placková

O mně Já i Lukáš jsme zaměstnanci Správy Národního parku Šumava a pracujeme na rozsáhlém projektu revitalizací rašelinišť, podmáčených luk, říčních niv a dalších mokřadů na území našeho největšího NP. Snažíme se, aby zdejší krajina byla schopná zadržovat vodu, snižovat tak dopady sucha, zmírňovat klimatickou změnu a k tomu všemu navracet prostředí vzácných a často reliktních druhů. Jak? Přijďte si nás poslechnout.
Programové bloky
 • Vracíme vodu krajině - Přednáška má informovat o obnově mokřadů na Šumavě a vysvětlit, proč je navracení vody do krajiny stěžejní pro budoucí vývoj nejen přírody, ale rovněž...

Dana Potočková

O mně Dana patří mezi nejzkušenější české mediátory. Absolvovala studium mediace na prestižní Právnické fakultě Pepperdine University v Los Angeles, kde také působila jako mediátorka. Vyjma toho mediovala případy v Německu, Španělsku, Irsku, Rusku, na Ukrajině, Barbadosu... Stála u zrodu vzdělávacích mediačních programů při Česká advokátní komoře a Justiční akademii ČR. Své bohaté mediační zkušenosti - z více než 500 mediačních případů - přináší do koncepce CMI kurzů. Dana se spolupodílela na tvorbě zákona o mediaci. Působí jako předsedkyně zkušební komise pro státní zkoušky mediátora, spoluvytvářela znění zkušebních otázek. Je autorkou řady publikací, včetně učebnice „Nejlepší je domluvit se“ či „Komentáře zákona o mediaci“.V praxi se také věnuje krizové komunikaci v kontextu změn a high performance koučinku.
Programové bloky
 • Tváří v tvář konfliktu - Zkušená česká mediátorka Dana Potočková ti poradí, jak řešit konflikty ve skautských oddílech.

kapela Prostoj

O mně Jsme pop-rocková kapela z Rychnova nad Kněžnou hrající pouze vlastní tvorbu. Kapelu jsme založili na jaře roku 2017 v sestavě basa, kytara, bicí. Od té doby jsme se rozrostli o klavír, akordeon a saxofon. S kariérou jsme teprve na začátku, ale doufáme, že postupem času nás objeví víc a víc lidí a budou si nás moct poslechnout na živo. Členové: Jindřich Barabáš (kytara, zpěv) Petr Dohnálek (basa, zpěv) Vít Barabáš (klavír, zpěv) Ondřej Barabáš (bicí) Honza Novotný (akordeon, saxofon).
Programové bloky
 • Koncert: Prostoj - Skautská pop-rocková kapela z Rychnova nad Kněžnou jen pro tebe!

Alena Ptáčková

O mně Jsem kouč a tak trochu idealista. Věřím v to lepší v člověku. Věřím v potenciál ukrytý v každém z nás. Již mnohokrát jsem se v životě přesvědčila, že kdo skutečně chce, dokáže zvládnout i zdánlivě nepřekonatelné překážky. A pokud někomu projevíme důvěru v jeho schopnosti, tak tím zásadně ovlivníme jeho další život. Od dětství mě zajímají životní příběhy lidí. Ke koučinku mě přivedla touha pomáhat druhým, provázet je na jejich životní cestě a povzbuzovat. K lidem přistupuji s pokorou a respektem k jejich jedinečnosti. Z vlastní rodiny mám dlouholetou osobní zkušenost s péčí o handicapované.
Programové bloky
 • Koučink zóna - dopoledne - Máte problém, který potřebujete vyřešit? Nebo cíl, kterého ne a ne dosáhnout? Vyzkoušejte koučovací sezení v délce 45 minut zdarma.
 • Koučink zóna - odpoledne - Máte problém, který potřebujete vyřešit? Nebo cíl, kterého ne a ne dosáhnout? Vyzkoušejte koučovací sezení v délce 45 minut zdarma.

Denisa Raichlová (Motla)

O mně Jsem učitelka na alternativní (svobodné) škole. Učím češtinu a humanitní předměty. Skautsky se starám o vzdělávání v odboru Skauting pro všechny a jsem instruktorkou na vzdělávacích kurzech. V letošním roce to je VLK Nota Bene.
Programové bloky
 • Jak pracovat s jinakostí - Každý v oddíle má specifické potřeby, každý je jiný. A na nás je poznat v čem daná jinakost spočívá a umět s ní pracovat a využít ji pro běžný život v oddíle.
 • Respektující přístup v oddíle - Co to znamená, když řekneme, že náš oddíl je respektující? Jaké jsou principy tohoto přístupu, jaké má výhody a jaká má rizika?

Anna Říhová

O mně Jsem studentka Masarykovy univerzity v Brně, obor Informační vědy a knihovnictví. Vyšívání se věnuji 2 roky a přivedla mě k němu moje kamarádka Eliška, která mě přivedla i k folklóru, který naprosto miluju. Takže i když su z Moravy, tak sa mňa nemusíte bát.
Programové bloky
 • Workshop vyšívání křížkovým stehem - Chtěla bych dostat do povědomí mladých lidí, že vyšívání není jenom činnost pro babičky. Účastníci si mohou vyzkoušet základ křížkového stehu.

Jan Schovánek (GrosS)

O mně Dlouholetý badatel séónijské džungle, vůdce smečky vlčat, člen OVaS a cestovatel časem.
Programové bloky
 • Schůzka v topu - Dokážeš si hrát jako malá světluška či vlče?
 • Symbolický rámec s přesahem - Dobro zvítězí a zlo je poraženo. Jak mohou příběhy ovlivnit vlčata a světlušky i za hranice smečky či roje? Kde končí a začíná příběh vlčáctví či světlušáctví?

Michal Seidl

O mně Jsem vývojářem a technologem v OpenTechLab Jablonec nad Nisou. Mým úkolem je vynalézat nové věci, nacházet nové postupy a samozřejmě stavět roboty :-)
Programové bloky
 • Robotizace - vývoj, současnost a budoucnost - Co vše dnes dělají roboti, co dělat mohou a co by naopak dělat neměli.

František Šereda (Moulin)

Programové bloky
 • Výchovné nástroje pro skautky a skauty - Jaké výchovné nástroje pro skauty a skautky jsou teď k dispozici, jaké vznikají nové a k čemu mohou být užitečné?

Jindřich Šídlo

O mně Vystudoval jsem žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V médiích pracuji nepřetržitě od roku 1992. Působil jsem v Českém deníku, Respektu, MF DNES, Hospodářských novinách, České televizi a v současné době pracuji v redakci projektu Seznam zprávy. Jsem držitelem Peroutkovy a Novinářské ceny.

Ondra Marek Šípek (REX)

O mně Skautsky jsem členem odboru duchovní výchovy, členem týmu Lesní školy Protos, 4kurzu a skautského metodického semináře Trignis. Věnuji se hlavně různým hrám, rozcvičkám, fitkám a skautské historii. V civilním životě pracuji jako tajemník redakce a studuji (stále ještě) teologický obor na ETF UK.
Programové bloky
 • Transsexualita ve skautském prostředí - Diagnóza s kterou jsi se mohl narodit i ty. Víš, že vlastně nejsou TRANS a že vůbec nejde o SEXUALITU?

Kateřina Slavíková (Kačka)

O mně Jsem skautka z Moravy a již přes dva roky žiji v Praze. Mám za sebou vedení oddílu, spoluvedení střediska a roli výchovné zpravodajky na středisku. Jsem čtvrtým rokem instruktorkou na VLK Falconeri a členkou persoodboru. Od května mám také na starosti některé personalistické projekty na ústředí a projekt Hodnocení kvality. Nyní se postupně přidávám ke středisku v Praze jako zpravodajka pro vzdělávání.
Programové bloky
 • Mentoring jako přirozená věc ve skautingu - Nejste si jisti, jak aktivně předávat někomu své zkušenosti a know-how? Nebo naopak, jak se k nim dostat, když se zdá, že jste na to sami?
 • Kvalitní reflexe činnosti oddílu jako podmínka dlouhodobého úspěchu - Z čeho vyjít při určování priorit oddílu pro další období? Máte pocit že vám v oddíle něco schází, ale neumíte to pojmenovat?

Anna Šlechtová (Pírko)

O mně S partou okolo Ekologického odboru hledáme cesty, jak rozvíjet a podporovat vztah k přírodě. Můj zájem o přírodu (vystudovala jsem botaniku) stále kloubím se zájmem o vzdělávání (mám i učitelskou aprobaci), aktuálně nejvíce v rámci projektu "Oddíly (v) přírodě".
Programové bloky
 • Oddíly (v) přírodě - Zapojili nebo byste se chtěli zapojit s oddílem do aktivní ochrany přírody?
 • Chytání lelků (přírodovědná vycházka) - Pojďte ven chytat lelky! Pojďte si s námi oddechnout, provětrat hlavu a porozhlédnout se po přírodních zajímavostech Polepky.

Bronislav Sobotka

O mně Broňa je v Brně usazený učitel, milovník angličtiny a věčný optimista, který si často říká, že má asi tu nejlepší práci na světě. Pomáhá totiž lidem zamilovat se do angličtiny, zbavit je strachu z mluvení a radovat se z vlastních úspěchů a pokroků. Broňa se začal učit anglicky sám ve dvaceti a dotáhnul to až k červenému diplomu, zkouškám CPE a Celta, k učení angličtiny v Oxfordu. Více na www.brona.cz
Programové bloky
 • Úspěch navzdory - Jak se živit tím co tě baví, nevzdávat se a užívat si to

Denisa Sochorcová

Programové bloky
 • Duše skauta a skautky aneb psychologie vývoje holek a kluků 11-15 let - Odejdete s informacemi o tom, co je pro prožívání a chování mladých lidí v dané výchovné kategorii typické, čím procházejí, co je těší a co trápí a jak...
 • Duše rovera a rangers aneb psychologie vývoje mladých mužů a žen 16-20 let - Odejdete s informacemi o tom, co je pro prožívání a chování mladých lidí v daném věku typické, čím procházejí, co je těší a co trápí a jak s tím...

Radoslav Šonský (Drobek)

O mně Dlouholetý výchovný zpravodaj a lesní i nelesní instruktor a ex-vůdce oddílu. Začínající lékař. Metodik tělem i duší. Technologický optimista.
Programové bloky
 • Družinový systém - co to je a jak funguje - Zajímá tě, co vše se skrývá pod pojmem družinový systém a chceš získat základní přehled o tom, ja vypadá a jak ho využít v oddílové činnosti?

Pavlína Špringerová (Pao)

O mně Jsem Pao a tématem tvorby vizuálních poznámek se aktivně zabývám již 4 roky. Ovšem nevědomky je využívám již od prvního dne, kdy jsem usedla do školní lavice (stejně jako velká část lidské populace) :D.
Programové bloky
 • Sketchnoting - Sketchnoting je aktuální trend zábavného způsobu kreslení si poznámek založený na kombinování textu s obrázky.

Markéta Steindlová (Marky)

Programové bloky
 • Jak si být jistější v první pomoci a jak ji dětem přiblížit - Program pro všechny, kteří si chtějí osvěžit první pomoc a zjistit, jak je možné ji přiblížit i mladším členům oddílu skrz odborku zdravotník.

Ondřej Stejskal

Programové bloky
 • Pohádka jako metoda - Příběhy a pohádky mohou být vzdělávacím a výchovným nástrojem v globálních a kulturně-společenských tématech.
 • Nový bod skautské výchovné metody: Zapojení do společenství. Proč a jak? - Community involvement - nový 8. bod skautské výchovné metody. Jak na něj?

Hana Švábíková (Hanča)

O mně Mám ráda lidi a tak studuju personální management, pracuju na personálním oddělení a lektoruju s personálním odborem. :) Jinak jsem v týmu VLK Quo vadis, baví mě zpětná vazba na cokoli, téma osobní produktivity a zážitková pedagogika.
Programové bloky
 • Týmové role - O tom, že týmové role nejsou o univerzálním testu, který vyhodnotí roli tvou i dalších členů vašeho týmu jednou provždy.

Pavla Sýkorová (Gymi)

Programové bloky
 • Vlčci a světýlka - Program představí probíhající revizi vlčků a světýlek.
 • Výchovné nástroje pro skautky a skauty - Jaké výchovné nástroje pro skauty a skautky jsou teď k dispozici, jaké vznikají nové a k čemu mohou být užitečné?

Michal Tarant (Majkl)

Programové bloky
 • Náčelnictvo na vlastní kůži - Představení práce Náčelnictva na aktuálních jednacích materiálech a na živých lidech :-)
 • Výzvy pro Junáka (beseda lídrů hnutí) - Za rok čeká Junáka Valný sněm, který zvolí nové lídry organizace. Co je čeká? Co jim bude předáno? Jak vnímají výzvy pro organizaci současní Náčelníci?

Dana Tarantová (Komtesa)

Programové bloky
 • Výchovné nástroje pro vlčata a světlušky - Čím vším ti může ústředí usnadnit tvou práci se světluškami a vlčaty? Přijď a nech se inspirovat stezkami, závody, světýlky, celostátními akcemi...
 • Práce s více stupni stezky světlušek a vlčat najednou - Máš v oddíle děti, které plní první, druhý i třetí stupeň a trochu bojuješ s tím, jak připravit program pro všechny dohromady? Pokusíme se ti pomoct!
 • Revize Závodu vlčat a světlušek - Závod vlčat a světlušek se pravidelně mění. Přijď a přispěj svými názory a postřehy, ať je ZVAS co nejlepší.
 • Přestupy mezi výchovnými kategoriemi - Přijď si s ostatními vyměnit zkušenosti s přechodem dětí z jedné výchovné kategorie do druhé. Máte tradiční rituál? Nebo děti vůbec nikam nepřecházejí?

Barbora Tichavová (Rozárka)

Programové bloky
 • Příležitosti skautského vzdělávání - nepropásni je! - Program nabídne přehled skautského vzdělávání - co lze všechno vlastně využít.

Jakub Tížek

O mně Jakub Tížek je zakladatelem společností FairList s.r.o. a James Grant s.r.o., který dnes investuje většinu své energie do podpory začínajících podnikatelů. Jeho praktické workshopy “Podnikni to!“, ve kterých pomáhá účastníkům rozjet si své vlastní reálné záměry a neposadit se z toho přitom na zadek, dnes figurují na velké části českých univerzit, mnoha vzdělávacích institucích i na městech a mají stovky absolventů.
Programové bloky
 • Podnikni to! a buď svým pánem - Láká tě svoboda v podnikání, ale nevíš jak začít? Na vlastních chybách ti ukážu jak začít bez rizika i bez peněz.

Eliška Trnková (Upírek)

O mně Lesačka se zálibou v pořádání akcí. Členka ekologického odboru Junáka.
Programové bloky
 • Příroda a ekologie v praxi na táboře - Jak udělat šetrný tábor? Na co myslet při přípravě a provozu tábora? Co je běžné a co můžeme udělat navíc?

Barbora Trojak (Brambůrka)

Programové bloky
 • Komunikujeme skauting./?/! - Jako skauti a skautky mluvíme o skautingu všemi možnými způsoby, někdy vědomě a někdy naopak nevědomě.
 • Skauting a krizové situace - Tenhle program nemá dát účastníkům přesné návody na to, jak se vyhnout krizovým situacím, ani je nemá vyděsit hrůznými historkami. Zabrousíme ale do...

Petra Vacková

Programové bloky
 • Jsou holky a kluci ve skautu v bezpečí? Aneb téma ochrany a bezpečí dětí - Přijďte se seznámit s tzv. Kodexem jednání dospělých a společně přemýšlet o tom, jak se jeho obsah zrcadlí v činnosti vašich oddílů.

Petr Vaněk (Permoník)

Programové bloky
 • Diskuze nad návrhy nové šátkové řady - Chceme se ptát na vaše preference a sbírat připomínky - ať už ryze praktické, symbolické, ideové či jakékoli další.

Jiří Vele

O mně Vystudoval jsem Fakultu Architektury na ČVUT, kde se nyní starám o 3D tisk pro studenty.
Programové bloky
 • PetMat - 3D tisk - Ukázka 3D tisku a úpravy dat pro 3D tisk.

Ondřej Vetchý

O mně Jeden z nejrespektovanějších českých herců současnosti. Narozen v Jihlavě. Po studiích na Pražské konzervatoři účinkoval v letech 1984 - 1987 v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a v letech 1987 - 1989 v pražském divadle E. F. Buriana. Od roku 1989 působí v angažmá v pražském Činoherním klubu. Od mládí se věnuje bojovým sportům. Na filmovém plátně debutoval v roce 1981 malou rolí v dětském dobrodružném filmu Neříkej mi majore!. Začátky jeho filmové kariéry jsou spojeny s postavami outsiderů (např. šikovný zloděj z Lásky z pasáže, 1984). Dále se objevil ve filmech uznávaných režisérů: v psychologickém snímku Karla Kachyni Sestřičky (1983) či v pohádce Hynka Bočana S čerty nejsou žerty (1984). Ale opravdový rozjezd své kariéry zažil až v roce 1987 vytvořením již hlavní role roztomilého frajírka v dramatu Miloše Zábranského Dům pro dva, za kterou byl oceněn Evropskou filmovou cenou Félix. Byl celkem osmkrát nominován na prestižní filmovou cenu Český lev, kterou nakonec získal za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za svéráznou postavu kapitána Jirky Luňáka ve sportovní komedii Jana Prušinovského Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012), která mu vynesla i cenu TýTý (za TV seriál v roce 2010).
Programové bloky
 • Beseda: Tváří v tvář ideálům skautingu - Ondřej Vetchý, Petr Havlík a Miroslav Paleček. Herec, bývalý politik a muzikant se postaví tváří v tvář ideálům skautingu. Obstojí v jejich očích i v roce 2019?

Anna Vítová (Áňa)

O mně Vystudovaná enviromentální modelář(ka), zaměstnaná kartografka, která si nyní čas plánuje dle dětských přání i stesků na rodičovské "dovolené." Oddech hledá při večeřích EkoOdboru, rámusu šicího stroje a přemýšlením o tématech enviromentálních programů.
Programové bloky
 • Oddíly (v) přírodě - Zapojili nebo byste se chtěli zapojit s oddílem do aktivní ochrany přírody?
 • Chytání lelků (přírodovědná vycházka) - Pojďte ven chytat lelky! Pojďte si s námi oddechnout, provětrat hlavu a porozhlédnout se po přírodních zajímavostech Polepky.

Ondřej Vokál (Vokin)

O mně Dlouholetý vedoucí střediska, smečky vlčat, spoluzakladatel Skautského institutu v Kolíně a člen Náčelnictva. Civilně advokát a lektor. Jo a taky s týmem připravuju letošní Elixír :-D
Programové bloky
 • Nová idea vlčat a světlušek? - Každý názor a každý odůvodněný argument má svoji váhu!

Tomáš Vovsík

O mně Jsem skaut a výtvarník tvořící pod pseudonymem Stovkamisov. Zajímá mě propojení výtvarna s tématem přírody nebo s tradiční řemeslnou prací. Tvořím také skautské designy a ilustrace.
Programové bloky
 • Výroba linorytových razítek - Vytvořte si vlastní jedinečné linorytové razítko.

Jiří Zajíc (Edy)

O mně Vystudoval jsem MFF UK, 15 let pracoval jako matematik - analytik v oblasti využívání počítačů na podporu výuky. Současně jsem působil v ilegálních strukturách katolické církve. Po listopadu 89 jsem 12 let pracoval jako redaktor Redakce náboženského života v Českém rozhlasu, kterou jsem tam založil, 4 roky jsem byl ředitelem kanceláře ČRDM, 3 roky pracoval jako analytik úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, od roku 2008 vedoucí oddělení PR a zástupce ředitele v NIDM a nyní metodik pro vzdělávání v NIDV – odborný garant projektu Prolínání formálního a neformálního vzdělávání. Jsem autorem 15 publikací, v tom dvou rozhovorů s kardinálem Miloslavem Vlkem a jednoho s Erazimem Kohákem. Jsem předseda Odboru duchovní výchovy Junáka a člen metodické skupiny pro nový skautský program, instruktor vzdělávacího skautského střediska Gemini a instruktor LŠ Protos. Skautem jsem od svých 17 let, 20 let (1970-1990) jsem působil v TOM 5077, který se stal základem dnes největšího skautského střediska v ČR – Blaníku.
Programové bloky
 • Výchova v mediální společnosti - Účastníci si uvědomí výchovné důrazy, které vyplývají ze současné situace, v níž jsme vystaveni neustálému tlaku mediálně zprostředkovaných poselství, která...
 • Jak pracovat se skautským slibem (zejména po slibu) - Účastníci získají hlubší vhled do procesu využívání skautského slibu jako základního prvku skautské výchovné metody. Některé aktivity si sami vyzkouší.
 • Nebát se přijmout výzvu - a neb o zodpovědnosti - Program bude debatou účastníků nad následujícími tématy: Co pro mě znamená, že je něco "výzva"? Jak ji poznám? Podle čeho se v takových situacích rozhodují?

Vojtěch Zeisek (Jezevec)

O mně Člen Ekologického odboru Výkonné rady http://skaut.cz/eko zabývající se ekologickou výchovou v Junáku, tvorbou nového programu, vzděláváním, apod.
Programové bloky
 • Příroda a ekologie v praxi na táboře - Jak udělat šetrný tábor? Na co myslet při přípravě a provozu tábora? Co je běžné a co můžeme udělat navíc?